MYDLO DUŠAN

Dušan Mydlo žil v Ružomberku priamo pod úpätím Čebraťa v Malých Tatrách, neďaleko aj pracoval v Bavlnárskych závodoch Vladimíra Iljiča Lenina. Pôsobil v Oblastnej skupine Ružomberok, čo podmieňovalo aj výber lokalít, na ktorých najviac pracoval.

Od roku 1989 do 1992 pôsobil ako predseda tejto jaskyniarskej skupiny. Skupinu viedol v nepriaznivom období po tom, čo ju opustil Zdenko Hochmuth. Bol nie len náruživým jaskyniarom a milovníkom prírody, ale aj amatérskym archeológom so živým záujmom o dejiny miestneho regiónu. Liskovská jaskyňa ho zaujímala nie len ako krasová, ale tiež ako archeologická lokalita. Učaroval mu tiež kameňolom v masíve Mnícha západne od Liskovej, ktorý sa stal dlhodobým objektom jeho jaskyniarskeho bádania. Práve sem sa orientovala činnosť skupiny počas jeho predsedníctva. Tu sa pokúšal znovu vykopať tzv. Vodnú jaskyňu. Je trochu iróniou, že hoci viedol výkopové práce s cieľom nájdenia spomínanej jaskyne, kopal prakticky na mieste neskoršieho objavu jaskyne Johanov potok, ktorú sa ale vtedy nájsť nepodarilo.

mydlo

(Dušan Mydlo pri výkopových prácach neďaleko hlavného vchodu Liskovskej jaskyne)

Ako amatérsky archeológ prekopával sedimenty a suť v portáli vchodu Liskovskej jaskyne. Vďačíme mu za objav mnohých archeologických nálezov, ktoré napomohli rozvoju poznania pravekého osídlenia  Liskovskej jaskyne.

Hoci sa posledné roky svojho života, ktorý predčasne ukončila ťažká choroba, jaskyniarstvu venoval už iba pasívne, bol až do svojej smrti hrdým ružomberským jaskyniarom.

Zostavil Miroslav Kudla

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *